menu MENU

cena200 PLNNETTO


library_books

artykuły

artykuł

star_borderprint

Kuchnia dostosowana do osób niepełnosprawnych

Piter2020-07-21Wyświetlenia: 1980 Posty: 0Zdjęcia: 10
artykuły kuchnia
Powszechna dostępność w architekturze odnosi się do tego, że wszyscy ludzie mają dostęp do przestrzeni i zamieszkują ją niezależnie od ich zdolności poznawczych i fizycznych, i jest to temat, którego nie można pominąć. Choć niewielkie modyfikacje mogą coś zmienić, jest to idealne rozwiązanie, aby przestrzenie były przemyślane zgodnie z uniwersalnymi wytycznymi projektowymi od samego początku.
W przypadku kuchni pojawił się szereg nowych technologii, które zwiększają komfort i efektywność naszych codziennych przestrzeni. Tym samym zwielokrotniając jego funkcje i pozwalając na lepsze wykorzystanie dostępnej powierzchni. Przyjrzyjmy się najnowszym innowacjom.

Podstawowe rozważania
Chociaż każdy kraj ma swoje własne szczegółowe zasady w tym zakresie, istnieją minimalne środki, których powinniśmy przestrzegać, aby zapewnić dostępność w naszych kuchniach. Aby na przykład umożliwić swobodny dostęp i poruszanie się wózka inwalidzkiego, obszary cyrkulacji muszą mieć minimalną szerokość 80 cm i optymalną szerokość zbliżającą się do 120 cm. Przedmioty i narzędzia muszą być bezpośrednio dostępne dla użytkowników, z łatwymi w użyciu uchwytami lub systemami otwierania, takimi jak baterie z dźwigniami zamiast zaworów (w skrajnych przypadkach baterie gerontologiczne). Oświetlenie główne musi być stabilne i równomierne; idealne byłoby mieszanie światła naturalnego i sztucznego, jeśli to możliwe, a także dodawanie ukierunkowanych żarówek w określonych strefach przy jednoczesnej instalacji programowalnych systemów automatycznych i czujników ruchu. Zaleca się również instalację podłóg antypoślizgowych oraz wybór bezpiecznych, łatwych do czyszczenia i antybakteryjnych materiałów.

Regulowane blaty robocze
Dzięki zakresowi ruchu wynoszącemu 67 cm system Vitaflex jest skonstruowany w taki sposób, aby jego wysokość można było dostosować do potrzeb każdego użytkownika. Dzięki zastosowaniu kolumn elewacyjnych, które mogą wytrzymać ciężar do 60 kg, blat uwzględnia ruch przedmiotów takich jak piec lub zmywarka, zapewniając efektywną swobodę w całej tej przestrzeni.
Rozsuwane stoły umożliwiają zwiększenie przestrzeni użytkowej i mieszkalnej w kuchni, ułatwiając dostęp osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Z doskonale ukrytych w szufladzie, niektóre z nich można przymocować i dostosować do wysokości blatu, podczas gdy inne rozłożyć do stołów jadalni.

Szafki ruchome
Możliwe jest również umieszczenie w szafkach, które są bliżej użytkownika za pomocą prostego ruchu i/lub przełącznika lub przycisku. Jedną z opcji może być zainstalowanie jej jako konstrukcji przykręconej do ściany, pozwalając szafie poruszać się po przekątnej, w dół i w górę. Inną opcją jest zastosowanie kolumn elewacji, które przesuwają szafkę tylko w pozycji pionowej.

Szuflady przesuwne
Chociaż są one zazwyczaj używane do przechowywania sztućców i przyborów kuchennych, ważne jest, aby rozważyć przesuwne szuflady w niższych meblach. W ten sposób, unikając projektowania szafek stałych, które są zbyt głębokie i trudno dostępne.
artykuły Kuchnia dostosowana do osób niepełnosprawnych artykuły Kuchnia dostosowana do osób niepełnosprawnych artykuły Kuchnia dostosowana do osób niepełnosprawnych artykuły Kuchnia dostosowana do osób niepełnosprawnych artykuły Kuchnia dostosowana do osób niepełnosprawnych artykuły Kuchnia dostosowana do osób niepełnosprawnych artykuły Kuchnia dostosowana do osób niepełnosprawnych artykuły Kuchnia dostosowana do osób niepełnosprawnych artykuły Kuchnia dostosowana do osób niepełnosprawnych artykuły Kuchnia dostosowana do osób niepełnosprawnych

ID: 315

chevron_left


Artykuły

Drewno i porcelana w nowej kuchni
Minimalizm drewnianych matowych frontów przełamany intrygującym akcentem energetycznego turkusu to ...
Duety kuchenne: meble i stół w tym samym dekorze
W idealnej kuchni wszystko musi być na swoim miejscu i ...
Rożnorodnośc materiałów z jakich są wykonywane meble, a trudność decyzji wyboru przy zakupie mebli
Jak powszechnie wiadomo w dotychczasowych czasach meble kuchenne to towar, ...
Nowoczesne meble kuchenne
Przyznać trzeba, że kuchnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w ...
Zalety klasycznych mebli kuchennych przy nowoczesnym wyposażeniu kuchni.
Możemy obecnie zaobserwować, że kształtuje się wyraźna tendencja w wyborze ...
Drewniane meble kuchenne czyli kuchnia w stylu retro
Choć w dzisiejszych realiach zazwyczaj stawiamy na nowoczesne aranżacje wnętrz, ...
Wolno-stojące szafki kuchenne
Kuchnia jest sercem naszego mieszkania. Można powiedzieć, że kuchnia jest ...
Wakacje - dobry czas na remont kuchni Lato w IKEA Kraków
Dłuższe i cieplejsze dni, mniejszy ruch na ulicach i w ...
Funkcjonalne meble kuchenne
Otóż sporo czasu każda z nas spędza w kuchni przygotowując ...
Producenci mebli kuchennych - jakich wybrać?
Kuchnia to jednio z najistotniejszych pomieszczeń w każdym domu, w ...